Co je Foursquare

Foursquare je geolokační služba, která umožňuje sdílení své polohy pomocí check-inů, neboli přihlášení, na konkrétních místech, takzvaných venues. Venues jsou virtuální místa, která souhlasí s místy reálnými, například hospoda Na Růžku bude mít svou venue Na Růžku, ve které jsou zaznamenány údaje jako adresa, telefon nebo například Twitter účet.

Začínáme

Používání Foursquare je zcela zdarma. Stačí si vytvořit účet na stránkách Foursquare.com a pak si stáhnout klienta do svého chytrého telefonu. Pokud nemáte chytrý telefon, můžete využít mobilní verze Foursquare, ta ovšem přináší jistá omezení, o kterých si ještě řekneme. Pak si jen stačí klienta nastavit a můžeme jít na první check-in.

Check-in a venue

Ve službě Foursquare jste aktivní pomocí check-inů. Check-in je úkon, kterým přihlásíte svou přítomnost v té či oné venue, podle toho, kde se nacházíte. Venues jsou místa vytvořená uživateli, která se vážou na konkrétní místa v reálném světě. Proto, když přijdete do své oblíbené hospůdky, uděláte si check-in tam. Tím dáte svým přátelům na Foursquare vědět, kde se právě nacházíte a pro ostatní uživatele můžete napsat tip o tom konkrétním místě. Třeba ve vašem oblíbeném podniku mají dobrý nakládaný hermelín, napište to tedy do tipu a ostatní uživatelé si to na profilu venue budou moci také přečíst. Mimo Foursquare můžete také sdílet své check-iny na Facebook nebo Twitter, stačí si propojit účty v nastavení svého Foursquare účtu. Pokud ovšem nechcete, aby někdo věděl, kde se nalézáte, nemusíte polohu sdílet vůbec, ale check-in se vám stejně započítá.

Pokud venue pro místo kde jste, ještě neexistuje, můžete ji snadno a rychle vytvořit přímo z vašeho telefonu a později ji poupravit na webu Foursquare tak, aby odpovídala pravidlům a měla jednotný styl a hlavně vyplněnou kategorii.

Specials

Podniky mají možnost oplatit svým návštěvníkům jejich checkování tím, že nabídnou tzv. Special, to znamená, že za check-in, nebo za konkrétní množství check-inů dostanete slevu, nebo třeba kávu zadarmo. Je to dobré lákadlo nejen proto, že nabízejí slevu, ale také je podnik, který slevu nabízí označen a vy tak už při načtení seznamu míst ve vašem okolí vidíte nejbližší „speciály“. Některé podniky nabízejí tuto odměnu jen pro starosty.

Odznáčky a starostové

Foursquare není jen sociální síť, ale je to také hra. Za své check-iny dostáváte body a to hned dvoje. První bodování je za check-in samotný. Ten kdo se totiž v konkrétní venue „čekne“ nejvíckrát za posledních 60 dní stane se mayorem neboli starostou daného místa. Tato funkce má plnit roli jistého štamgasta, víte, že pokud je někdo starostou na frekventovaném místě, jistě má s tím místem zkušenosti a třeba vám poradí a jeho tipy mají určitě velkou váhu.

Druhé bodování je v aplikaci a to vám dává body za každý check-in trochu jinak. Za objevení nového místa 3 body, za check-in na místě které již znáte 1 bod, za to, že se stanete starostou 5 bodů. A ještě můžete získat mnoho dalších bodů, například za check-in s kamarádem, první check-in v určité kategorii, check-in s mayorem, atd. Tyto body se sčítají a vy tak můžete sledovat, kdo má každý týden nejvíc bodů, jak z vašich přátel, tak třeba ve vašem městě.

Další odměnou za checkování jsou virtuální odznáčky, anglicky Badges, ty se rozdávají za nejrůznější věci. Checknete se s dvojící opačného pohlaví ve stejné venue? Dostanete Player Please! badge, checknete se 50x na různých venue, odznáček ponese titul Superstar. Toto sbírání je velký výzva, protože odznáčků je spousta.

Aplikace

Poslední, ale určitě podstatná část této služby jsou aplikace. Foursquare je otevřená platforma, což znamená, že kdokoli může vydat aplikaci, která využívá dat Foursquare a díky tomu vznikají nejrůznější nadstavby samotné služby. Aplikací je hodně a nabízejí nepřeberné množství funkcí jak užitečných, tak čistě zábavných ve formě her.

Co vám tedy Foursquare nabízí?

Umožní vám sdílet svou polohu a znalosti o místech, která jste navštívili. Podívat se, kde jsou vaši přátelé a zjistit, co o různých venues říkají jak oni, tak i ostatní návštěvníci. Také s sebou přináší spoustu zábavy ve formě sbírání bodů, odznáčků a výhody v možnosti získání různých slev nebo speciálních nabídek.

Autor: Ondřej Ferby


Nahoru